Víte, jak se chránit před sychravým počasím? Šála někdy nestačí.

Poslední měsíce roku přejí rýmě, kašli, různým virózám i podzimní únavě způsobené nedostatkem slunečního svitu. Během topné sezony se navíc projeví, že většina lidí žije v nezdravém prostředí zatíženém smogem. 

Je lepší město nebo vesnice?

Jedním z největších problémů v České republice jsou vysoké úrovně znečištění ovzduší prachovými částicemi. Což se může promítnout ve zvýšeném riziku onemocnění dýchacích cest. Mezi nejčastější patří rýma, zánět nosohltanu, mandlí či průdušek. Dále se může častěji objevovat únava či bolest hlavy bez zjevné příčiny, problémy se spánkem, zhoršení alergií.  

Ve městech zvyšuje množství prachových částic zejména automobilová doprava, na venkově to jsou lokální topeniště. Současná energetická krize s sebou přinesla dramatický růst cen plynu a elektrické energie, což jde ruku v ruce s opětovným nárůstem popularity pevných paliv. Zejména dřeva a hnědého uhlí. Z mnoha domů se tak valí mračna hustého kouře.

S čím bojuje naše tělo?

Lidské tělo každý den „bojuje“ s různými překážkami v podobě polétavých nečistot. Kromě všudypřítomného prachu to jsou plísně, bakterie a viry, které s ním snadno nadýcháme. Pokud jim v tom přirozená imunita organismu nezabrání, začnou se na sliznicích množit a vyvolají typické příznaky viróz a podobných nemocí.  Další škodliviny vznikají při každé lidské činnosti. Při úklidu, při vaření, při dětských hrách i při pouhé chůzi.  Ve vzduchu se neustále víří a my je dýcháme. Každý den, každou noc, v létě a hlavně v zimě. 

Dítě není zmenšený dospělý

Mezi nejohroženější skupiny patří malé děti, jejichž imunita se teprve vytváří a navíc je oslabená okolnostmi posledních let. Na podzim se nejmenší děti dostávají poprvé do větších kolektivů, ty větší se do něj vrací po prázdninách.  Toto období je proto velkým náporem na dětskou imunitu. Když se k tomu přidá sychravé počasí, nemoc může propuknout snáz.

5 základních rad pro posílení imunity

  1. Zdravá a pestrá strava bohatá na vitamíny, vlákninu a kvalitní bílkoviny
  2. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu za každého počasí
  3. Otužování, saunování
  4. Dostatek spánku, pravidelný odpočinek
  5. Vyhýbat se stresu, udržovat si dobrou náladu a pozitivní myšlení

Doma si neškoďte

Doma pravidelně uklízejte, větrejte a zbytečně si neškoďte. Nepoužívejte lepidla a nátěrové hmoty určené pro kutilství, chemické osvěžovače vzduchu a pokud máte chuť na cigaretu, běžte si zakouřit raději ven.  K dobré atmosféře bytu jednoznačně přispívají i pokojové rostliny. Čistí vzduch, oživují interiér a působí pozitivně na naši psychiku. Mezi takové patří fíkus, lopatkovec, aloe vera, tchýnin jazyk nebo domácí štěstí.  

I o vzduch se musíme starat

Špinavou vodu nepijeme, tak proč bychom měli dýchat špinavý vzduch? Plíce jsou jedním z pěti orgánů důležitých pro přežití (další jsou mozek, srdce, játra, jedna ledvina) a zaslouží si naši péči a čistý vzduch. O ten se doma musíme starat. Základem je výměna vzduchu pravidelným větráním. V nevětraných interiérech se hromadí oxid uhličitý, který způsobuje únavu u dospělých i dětí, například ve školních třídách. Dále pravidelný úklid a udržování správné teploty (byt nepřetápět) a vlhkosti vzduchu v interiéru. Zvýšená vlhkost je živnou půdou pro plísně a roztoče. Pomůže také používání kvalitní čističky vzduchu, která průběžně zachycuje mikroskopické nečistoty jako jsou prachové částice, pylové alergeny, spory plísní, bakterie, cigaretový kouř, škodliviny vznikající při vaření na plynu a mnoho dalších.