Jak vyzrát na pylové alergie aneb už se nemusíte probouzet s ucpaným nosem

ionic_care_cerna_cisticka.jpg

S příchodem jara se opět začíná probouzet příroda a s ní i obávané pylové alergie. Nenechme si jimi znepříjemnit teplé dny a pojďme zjistit, jak s nimi zatočit.

Co je to alergie a jaké jsou její projevy?

Alergii si můžeme představit jako nepřiměřenou obrannou reakci našeho těla na látky běžně se vyskytující v okolí.

Nejčastějším typem alergií jsou ty pylové, které se řadí k inhalačním alergiím a postihují zejména dýchací cesty. Projevují se především kýcháním, svěděním nosu, slzením a otékáním očí. Často se setkáváme i se suchým a dráždivým kašlem vedoucím až do průduškového astmatu. Tyto projevy mohou být provázeny únavou, lehčími teplotami nebo bolestmi kloubů.

Já mám alergii, ty máš alergii, on má alergii?

S alergií se u nás potýká skoro každý čtvrtý člověk. Výzkum společnosti Ipsos dokonce uvádí, že nějaký projev alergie zažilo 9 lidí z 10. Nejčastěji to byla alergická rýma, ucpaný nos nebo pálení a zarudnutí očí. S astmatickými potížemi bojuje už 800 000 Čechů a čísla se stále zvyšují.

Ani vyhlídky do budoucna nejsou příliš optimistické. National Geographic píše, že kvůli změnám v klimatu a prodloužení vegetačního období rostlin nás čekají delší a intenzivnější pylové sezóny, než jsme byli zvyklí. Do roku 2100 by se dokonce mělo množství pylu v ovzduší zvýšit až o 40 %. S tím souvisí i predikce rozvoje alergií, které by měly v roce 2025 trápit až polovinu populace. 

Dobrou zprávou je, že existuje několik možností, jak si ulevit od příznaků a prožít teplé měsíce naplno. 

Kdy je pylová sezóna?

Počasí a také roční období dělí pylové sezóny na 3 hlavní. 

První startuje už na začátku února a vydrží až do dubna. Pro toto období jsou charakteristické kvetoucí dřeviny, především líska, bříza nebo olše, které způsobují nekončící rýmu a uslzené oči. Polibek pod rozkvetlou sakurou se tedy stává pro alergiky nepříjemnou formou oslavy lásky. 

Od května až do července se potom nejčastěji setkáváme s alergií na pyly trav a obilovin. Poslední fázi kralují byliny, zejména pak heřmánek, jitrocel a pelyněk, se kterými se musíme potýkat až do října. 

Jak alergici dosvědčí, někdy jsou dny lepší, někdy horší. Množství pylových zrnek v ovzduší je ovlivněno vlhkostí a teplotou vzduchu. Za suchého a větrného počasí je koncentrace pylu nejvyšší. Sychravo a deště naopak ovzduší dočasně příjemně „pročistí“.

Nejaktuálnější pylové zpravodajství a doporučená opatření najdete na nových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Prevence je základ! 

Alergie není radno podceňovat, protože jejich neléčení může vést až k rozvoji astmatu. Což rozhodně nikdo nechce. Důležitá je především prevence, kterou je v tomto případě maximální možné omezení kontaktu s alergeny. 

Pomoct se zmírněním symptomů může:

  1. Převlékání po příchodu domů

Přenašečem můžeme být i my lidé. Pyl se s oblibou zachytává na textiliích, proto po návratu domů raději rovnou sáhněte po domácím oblečení.

  1. Časté mytí obličeje a vlasů

Pylová zrnka se ráda usazují kdekoliv na povrchu těla, aby nás mohla trápit po celý den. Nedejme jim tuto šanci.

  1. Chytré větrání

Pylovou zátěž ovlivňuje i denní doba, proto se doporučuje větrat mezi 23:00 – 4:00, kdy je koncentrace pylu v ovzduší nižší. V jiný čas raději nechte okna zavřená nebo si do oken, kterými nejčastěji větráte, nainstalujte protipylové sítě.

  1. Řešení pomocí léků

V případě těžšího průběhu pomohou léčiva – zejména tzv. antihistaminika. Tento název je odvozen od histaminu, látky kterou tělo uvolňuje během alergické reakce. Antihistaminika dokáží potlačit působení těchto hormonů. Spousty z nich nalezneme volně prodejné v lékárně. 

  1. Imunoterapie

Pomocnou ruku může podat také imunoterapie. Tento léčebný postup spočívá v aplikování alergenu, na který je pacient přecitlivělý, do organismu pomocí injekcí, tabletek nebo v kapkách. Léčbu vždy řídí alergolog.

Překvapivě účinné a tiché řešení

Dalším účinným pomocníkem v boji proti narůstajícímu množství alergií a respiračních onemocnění je i čistička vzduchu Ionic-CARE. Ta s alergeny zatočí zcela tiše a s 96% účinností.

Čistička funguje na principu tzv. elektronového větru, který zachytí nečistoty na elektrostatickém filtru – zde ulpí nejen prach, cigaretový kouř či viry, ale i nejrůznější druhy alergenů, včetně pylových zrnek. Díky tichému provozu je možné mít čističku v provozu nepřetržitě – stále si tak můžete užívat ničím nerušený spánek, který je umocněn i faktem, že nás čistička zbaví alergenů, které nám mnohdy spaní narušují.

Alergií netrpíme jen my, ale také naši zvířecí kamarádi, kteří si jen tak nemůžou říct o prášek proti alergii nebo kapesník. Proto tímto způsobem můžeme pomoci s lepším dýcháním i jim.


ZDROJE:


ČT24 — Česká televize. Klimatická změna přinese horší pylové sezony. Alergiemi může trpět polovina planety. ČT24  [online]. Copyright © Česká televize 1996 [cit. 2022-04-13]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3464854-klimaticka-zmena-prinese-horsi-pylove-sezony-alergiemi-muze-trpet-polovina-planety?fbclid=IwAR3AFlNh4eeAOKN3iMHWtQv2oh01TOcI8MlLEsWoobKnmi7jxIJPn2TEhpE

Ipsos. Projevy alergie zaznamenalo 9 z 10 Čechů. Ipsos.com [online]. 11 července 2019 [cit. 2022-04-13]. Dostupné z: https://www.ipsos.com/cs-cz/projevy-alergie-zaznamenalo-9-z-10-cechu

NZIP. Pylové alergie: spouštěče. NZIP.cz – Národní zdravotnický informační portál [online]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/367-pylove-alergie-spoustece-a-priznaky