Ionic-CARE – nejtišší čistička vzduchu na trhu

ionic_care_cisticka_drevene_barvy.jpg
Při výběru čističky vzduchu do domácnosti zvažujeme několik parametrů. Nejčastěji se zajímáme o účinnost, náklady na provoz a taky cenu. Zapomínáme ale na podstatnou vlastnost – hlučnost, která je u nepřetržitě běžícího přístroje obzvlášť důležitá.

Proč řešit hlučnost

Hluk ovlivňuje kvalitu našeho prostředí, rušit nás může jak při spánku, tak při práci, čímž způsobuje stres a podráždění. Z dlouhodobého hlediska může mít hluk dopad na naše celkové fyzické i psychické zdraví. 

Co je o hluku dobré vědět je, že se udává v decibelech (dB). Ty se řadí k jednotkám logaritmickým, což ve skutečnosti znamená, že vzrůstající hodnoty se násobí. Tedy i zvýšení hluku o pár decibelů může znamenat velký rozdíl. Třeba zvýšení o 3 dB se rovná dvojnásobné hlučnosti, při zvýšení o 10 dB už je hlučnost desetinásobná. 

Pokud tedy vybíráme spotřebič a rozhodujeme se mezi dvěmi možnostmi s hodnotami 30 dB a 36 dB, jedná se o obrovský rozdíl. 

Pro lepší představu hlučnosti, přikládáme seznam běžných aktivit.

10 dBŠum listí při slabém větru
20 dBTikot hodinek
30 dBTichý šepot
50 dBBěžný pouliční hluk
60 dBBěžná konverzace
70 dBHlučná ulice, psaní na psacím stroji
80 dBKřik, rušný provoz
90 dBVlak, hlasitá hudba
100 dBSbíječka, motorka na maximum
110 dBDiskotéka
120 dBStart letadla
130 dBVýbuch granátu

Hluk v domácnosti 

Na hluku v domácnosti se kromě sousedů nejčastěji podílejí spotřebiče jako lednička, pračka nebo myčka. U drobných spotřebičů jsme ochotni hlučnost tolerovat, protože jsou v provozu třeba jen krátkou chvíli. U větších spotřebičů bychom ale měli být opatrní. Důležité je myslet na to, že čím více spotřebičů používáme, tím více se zvyšuje hlučnost v našem okolí, které se tím stává nezdravým. 

Klasicky se doma setkáváme s těmito spotřebiči.

SPOTŘEBIČPRŮMĚRNÁ HODNOTA
Lednička39-41 dB
Myčka45-49 dB
Pračka51-58 dB
Fén71-80 dB
Vysavač72-79 dB

Hlučnost je důležitá u všech spotřebičů. U čističek vzduchu, které běží po celý den i noc, se ale jedná o parametr zásadní. V následujícím přehledu můžete vidět, jak si v tomto stojí nejprodávanější čističky vzduchu. Porovnávali jsme hodnoty při plném výkonu a při tichém nočním režimu. Je však nutné podotknout, že u většiny přístrojů se při nočním režimu rapidně snižuje účinnost. Jedinečná ve své tichosti je čistička vzduchu Ionic-CARE, která je tichá i při maximálním výkonu, a to díky technologii elektronového větru.

ČISTIČKA VZDUCHUHLUČNOST PŘI MAX. VÝKONUHLUČNOST PŘI NOČNÍM REŽIMU
Ionic-CARE Triton X68-12 dB8-12 dB
Rohnson R 960048 dB29 dB
Winix ZERO50,6 dB26,4 dB
Concept CA1000 Perfect Air55 dB41 dB
Eta Ventum62 dB39 dB
Xiaomi Mi Air Purifier 3C64 dB31 dB

Testování hlučnosti

Ověřili jsme si, zda je tedy čistička vzduchu Ionic-CARE opravdu nejtišší na trhu a nechali ji otestovat v Akustické bezodrazové komoře ve Strojírenském zkušebním ústavu v Brně.

Výsledkem je, že hlučnost čističky Ionic-CARE se pohybuje v rozmezí 8-12 dB, což se dá přirovnat k šumu listí ve slabém větru. S touto čističkou si dopřejete tichý a ničím nerušený spánek v čistém a zdravém prostředí.

Čistička Ionic-CARE v průběhu testování hlučnosti

Pokud by vás zajímalo, jak hluk ovlivňuje spánek, najdete to tady

Dejte nám vědět, jak řešíte hlučnost u vás doma. A pokud přemýšlíte o novém spotřebiči, přejeme vám šťastnou ruku.